حفاری تونل انحراف آب طرح خرسان۳ خاتمه یافت

211_orig
دوره آموزشی تاریخ جهانی مدیریت منابع آب از تاریخ ۴ الی ۸ اسفندماه ۹۰ در مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی در یزد ازبرگزار می گردد.
بهمن ۸, ۱۳۹۰
1

عملیات حفاری تونل انحراف آب سد و نیروگاه خرسان۳ به طول ۷۶۹ متر و قطر ۵/۱۴ متر به پایان رسید.
به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ؛ مهندس رامین شیروی مجری طرح سد و نیروگاه خرسان ۳ اظهار داشت : در سالجاری طرح خرسان ۳ موفق به اتمام حفاری تونل انحراف به طول ۷۶۹ متر و قطر ۵/۱۴ متر شد که موفقیت چشمگیری در سال ۹۰ بشمار می رود.
وی با بیان اینکه در این تونل بالغ بر ۳۰ هزار متر مکعب  عملیات حفاری انجام شده ، خاطرنشان ساخت : خوشبختانه به دلیل برخی تشابهات این طرح با طرح کارون۴ و بر اساس موافقت های صورت گرفته برخی تجهیزات مهم کارگاهی از کارون۴ به خرسان۳ منتقل می شود که این امر باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه های طرح می شود.
مجری طرح سد و نیروگاه خرسان ۳ سپس به بیان اهداف این طرح ملی پرداخت و گفت: تولید انرژی برق آبی به میزان ۱۱۰۰ گیگاوات ساعت ، افزایش ظرفیت تولید برق و ذخیره آب در کشور ، کنترل سیلابهای مخرب رودخانه خرسان ، افزایش تولید انرژی برق آبی در سدهای پایین دست ، افزایش جاذبه های گردشگری ، افزایش اشتغال در منطقه و رونق پرورش آبزیان در استان از جمله اهداف این طرح است .
مجری طرح خرسان ۳ در خصوص مشخصات این طرح نیز اظهار داشت : سد بتنی دوقوسی خرسان۳ با ارتفاع ۱۹۵ متر ، دریاچه ای به حجم ۲/۱میلیارد متر مکعب خواهد داشت. ضمن اینکه نیروگاه ۴۰۰ مگاواتی آن دارای ۴ واحد ۱۰۰ مگاواتی است.
طرح سد و نیروگاه خرسان۳ بر روی رودخانه خرسان و در فاصله تقریبی۵۰کیلومتری از شهرستان لردگان استان چهار محال بختیاری در دست اجرا است.
منبع:http://fa.iwpco.ir